Magyar | English | Deutsch


Nyomtatás

Kommunikációs rendszer

Strukturált kábelezés

Megbízható alapok

A strukturált kábelhálózat az informatikai rendszerek alapja: a rendszer összes eszköze és szoftvereleme a kábelhálózaton keresztül lép kapcsolatba egymással, tehát jó minőségű kábelezés nélkül nem képzelhető el megbízható informatikai hálózat. Ugyanakkor a rendszerek összetevői közül a vezetékhálózatok változtatása, fejlesztése a legkörülményesebb, ezért különösen fontos szempont a kábelezés időállósága. Cégünk kulcsrakész megoldást szállít a strukturált kábelezési ajánlatkérésre.

A strukturált hálózat felépítése:

Strukturált hálózatoknál minden munkaállomást, szervert, nyomtatót vagy telefont önálló vezeték köt össze a központi rendezővel. Az említett berendezések úgynevezett lengőkábellel csatlakoznak a végponti aljzatokhoz, melyek a falban, parapet csatornában vagy padlódobozban találhatók. A végponti csatlakozókat falikábelek kötik össze a központi rendezővel. Általában két kábel és két csatlakozó található minden végpontban, melyek közül egyet a számítógépes hálózat használ, a másikat pedig telefonos célokra tartják fenn. Irodákban célszerű 4-5 négyzetméterenként 1db úgynevezett RJ45-ös aljzatot tervezni. Minden végpontot a rajta fel-tüntetett szám azonosít. A falikábel hossza legfeljebb 90m lehet, a számítógépes jelek megfelelő elektromos paramétereinek biztosítása végett. Az épületben található összes falikábel központi rendezőkbe fut be, ahol azokat rendezőpanelekre fejtik ki. Ezeken a rendezőpaneleken kapcsolhatók össze - szintén lengőkábelekkel - az aktív hálózati eszközök meghatározott portjai az egyes dolgozói PC-k irányába induló kábelekkel, illetve itt rendezhetők össze a telefonközpont mellékei az épületben található telefon-készülékekkel. Ezzel a struktúrával jelentős mértékben nő a megbízhatóság, ugyanakkor egyszerűbbé válik a helyi hálózat kiosztása, illetve újrakonfigurálása. Egy munkahely költöztetésekor például elég néhány lengőkábel (patchkábel) átcsatlakoztatása a központi rendező (rack) szekrényben.

Gerinchálózat
Az épületen belüli csillagpontokat (rendezőket) az ún. gerinchálózat köti össze. Ahol a csillagpontok közötti távolság meghaladja a 100 métert, ott közbeiktatott jelerősítés (pl. repeater) vagy optikai szálas összeköttetés szükséges. Villámvédelmi okok miatt épületek között az optikai összeköttetés kiépítése javasolt.

Rézkábelek
A strukturált hálózat kialakításához az olcsóbb árnyékolatlan (UTP), vagy a zavarjelekkel szemben érzéketlenebb fóliaárnyékolt (FTP) illetve fólia- és harisnyaárnyékolt (SFTP) rézkábelek állnak rendelkezésre.

Tesztelés, mérések
Az elkészült kábelhálózat minden egyes szegmensének tesztelésére szükség van ahhoz, hogy a teljes rendszer a vonatkozó szabványok szerint tanúsítható legyen. A tesztelés speciális, multifunkciós műszerekkel történik. A teszteredményekről minden esetben mérési jegyzőkönyv készül, mely egyben a fizikai hálózat átadásának alapja és a gyártók részéről a rendszergarancia megadásának feltétele.

Irodai környezet
A korszerű irodai környezetben talán a legfontosabb szempont a hálózat megbízhatósága mellett az időtállóság: a hálózat teljesítményét évek múlva se korlátozza a kábelezés biztosította sávszélesség. Az esztétikus, kellemes munkakörnyezet biztosítása érdekében a kábelezéssel szemben további elvárás, hogy amennyire lehetséges, maradjon észrevétlen. Ezért a kábelnyomvonalak körültekintő tervezése, vezetése különösen fontos. Életvédelmi szempontok miatt zárt térben célszerű olyan kábeleket használni, amelyek égése során keletkező mérges gázok koncentrációja az előírt érték alatt marad.

Ipari környezet
Mint minden modern informatikai rendszernél, az ipari környezetben működő hálózatoknál is kiemelkedő követelmény a megbízhatóság. Ugyanakkor itt egy sor egyéb lényeges elvárás is felmerül a kábellel, illetve a nyomvonallal kapcsolatban, ugyanis a hálózatot védeni kell.

Rendszergarancia
Cégünk arra törekszik, hogy a kábelezés stabil alapot képezzen az általa szállított informatikai rendszereknek. Ezért az átadott kábelrendszerekre beszállítói révén 15-25 éves, a teljes hálózatra érvényes rendszergaranciát biztosít.

Sokrétűség, áttekinthetőség
A strukturált kábelezés lényegében bármilyen hang- illetve adatátviteli protokoll küldését támogatja (pl. telefon, fax, ISDN, RS232, ATM, Ethernet 10-100-1000Mb/s stb.), ezért a felhasználási lehetőségek igen sokrétűek. Mivel többféle rendszer illetve berendezés üzemelhet a strukturált hálózaton, kevesebb párhuzamos kábelrendszer kiépítésére van szükség egy épületen belül, mint a régebbi, elavult rendszerek esetében, ezáltal az épület kábelezése áttekinthetőbbé válik.

Hibajavítás
A központosított (más néven csillagpontos) rendszereknél egy esetleges meghibásodás következményei kevésbé súlyosak, mint a hagyományos busz vagy gyűrű topológiás rendszereknél, ahol egy vezetéket több eszköz is használ. Az egy vezetékszakasz - egyeszköz elrendezés az esetleges hibák feltárását és javítását is lényegesen leegyszerűsíti.

IP telefonrendszer
Cégünk által kínált IP telefonrendszer tulajdonképpen a hagyományos telefon-alközponti forgalom lebonyolítását, illetve a telefon-alközponti szolgáltatások igénybevételét teszi lehetővé a vállalat számítástechnikai hálózatának felhasználásával.

Voice Cover
A VoiceCover hangpostarendszer telefonalközpontok, vagy IP alapú (VoIP) telefonrendszerek kiegészítő eleme lehet, mely segítségével számos értéknövelt szolgáltatással bővíthető az alkalmazott alközponti rendszer.

Vezeték nélküli hozzáférési hálózatok
A vezeték nélküli átviteli mód alkalmazása alternatív, vagy teljes körű lehetőséget kínál a vezetékes átviteli média által képviselt összeköttetések kiváltására, helyettesítésére.

Kábelmodem rendszerek
A kábelmodem rendszer segítségével adatátviteli csatornákat tudunk létrehozni a kétirányúsított kábeltelevíziós hálózatokon, az előfizetők és a kábelhálózat fejállomása, vagy közvetlenül az előfizetők között.

Kábeltelevíziós hálózatok
Napjainkban egyre nagyobb az igény a költséghatékony, helyi kábeltelevíziós hálózatok iránt.

Optikai kábeltelevíziós rendszerek
Napjainkban a kábeltelevíziós hálózatokon megjelenő új értéknövelt szolgáltatások iránt tapasztalható megnövekedett igények hatására a 350 MHz-es tisztán koaxiális hálózatokat fokozatosan felváltják a 860 MHz-es, kétirányú HFC (Hibrid Fiber Coax) hálózatok.
Digitális képátvieli rendszerek
A digitális műsorjel átviteli rendszerek nagy előnye az analóg rendszerekkel szemben, hogy ugyanazon a sávszélességen, kiváló minőségben tudunk több videojelet átvinni minőségromlás nélkül akár több ezer kilométerre is.